Az Országgyűlés 2001-ben iktatta törvénybe a Magyar Hősök Emlékünnepét. 

Május utolsó vasárnapján rájuk emlékezünk országszerte.

 Tisztelgünk azok előtt, akik a vérüket ontották, életüket kockáztatták vagy áldozták Magyarországért.

Budafok2025

Tisztelgés Budafokon a Szentháromság téren a Turul szobornál

 

 

 

A Nemzetközi Szent György Lovagrend Fejér vármegyei priorátusa, a Hősök Napjához köthetően több helyszínen is megemlékezett a vármegyében.

A Magyar Hősök Emléknapján megemlékezéseket tartanak országszerte, így tisztelgünk, azok előtt a magyar katonák előtt, akik az első és a második világháború, valamint az 1956-os forradalom idején, megvédték az országot. A hősök emlékünnepének eredete egy 1917-es törvénycikkre vezethető vissza. 1945-ben még országszerte megtartották a hősök napját, de szerényebb keretek között és már nem számított nemzeti ünnepnek. Közel ötven évig csak titokban lehetett emlékezni, aztán 1989-ben ismét tarthattak nyilvános megemlékezést. Az Országgyűlés 2001-ben iktatta törvénybe a Magyar Hősök Emlékünnepét. Május utolsó vasárnapján rájuk emlékezünk.

         A mögöttünk hagyott évszázadokat a szabadságért vívott harc szövi át. A törökök, a Habsburgok, a németek és a szovjetek ellen vívott csatákban, küzdelmekben mindig szükség volt hősökre, akik rengeteg csatát vesztettek el, a túlerő leverte szabadságharcainkat. Az eszmét azonban, amiért a hősök harcoltak, sosem sikerült elfojtani, s végül mindig elnyertük a szabadságunkat. A május végi Hősök Napján az elhunyt ősök, emléke elött tisztelgünk, rójuk le a kegyeletünket és hajtunk fejet előttük.

         A vármegyei priorátus tagjai, mécsest gyújtottak, virágot helyeztek el, Polgárdiban a Tűzoltóság melletti I-II. világháborús emlékműnél, a katolikus temetőben felállított márványtábláknál. Megemlékeztünk Mezőkomáromban is, a falu közepén lévő világháborús emlékműnél.

Kep1

Kep2

Kep3

         Különösen szép megemlékezésen vehettünk részt, Dégen a templom mellett, ahol Imre Bálint esperes úr és lovag Nagy Róbert László, hívására több civil személy is részt vett, a világháborús emlékműnél az eseményen.

Kep4

Kep5

„Aki a múltat nem becsüli, a jövőt nem érdemli”

Tisztelet a hősöknek!

Lv. Nagy Lajos

 

 

A Szent György-hegy a Balaton-felvidék egyik jellegzetes tanúhegye, oldalán hatalmas bazaltoszlopok találhatók. Nevét az egykoron a lábánál állt Szent György-kápolnáról kapta, a heggyel kapcsolatos mondák egy része is összefonódik Szent György és a sárkány legendájával.

Kep1

A hegy alapkőzete a Pannon-tenger üledékéből származik, melyre 3–4 millió évvel ezelőtt, vulkánkitörések sorozatával bazalt- és bazalttufa rétegek rakódtak. A környező pannon-üledék lepusztulásakor a bazaltsapka által védett terület kiemelkedett a környezetéből, melynek magassága így a korábbi felszínről tanúskodik.

Növényzete a 20. század közepéig jellemző intenzív tájhasználat következtében már nem sok nyomát őrzi az egykori őshonos állománynak, de a különleges talajviszonyok és a hegy fekvése miatt a kialakult élőhelytípusok tekintetében igen sokrétű. A hegy palástját sok helyen meghódították a tájidegen akácerdők, de a pusztafüves lejtősztyeppek, az erdősztyepprétek, a mészkerülő nyílt sziklagyepek illetve a kitett, bazaltsziklás területek állománya fajban gazdag. A hegy sajátos szubmediterrán mikroklímája, vulkanikus-üledékes talaja és a napos órák jellemzően magas száma miatt a terület borszőlő termelésére kimondottan alkalmas. A Szent György-hegyi szőlőskertek a Balaton borrégió Badacsonyi borvidékének részét képezik. A hegy természeti szépségei miatt kedvelt túracélpont. Közvetlenül a Kőkapu bazaltképződményei alatt, a fokozottan védett terület határán áll a Kaán Károly kulcsosház, mely mellett az Országos Kéktúra útvonala is elhalad.

Fekvése: A Szent György-hegy a Dunántúli-dombság nagytáj, a Balaton-medence középtáj, azon belül a Tapolcai-medence közepén helyezkedik el. Két oldalról két vízfolyás határolja, ezek a Tapolca-patak és az Eger-víz. Legmagasabb csúcsa 415 m, a hegy lapos tetejéről jó kilátás nyílik majdnem az egész medencére. A környék más bazaltsapkás tanúhegyei is jól láthatók, például a Tóti-hegy, a Csobánc, a Gulács, a Badacsony és a nagymértékben lebányászott Haláp is.

A hegy közvetlen közelében négy település található, Hegymagas, Kisapáti és Raposka, a legközelebbi város Tapolca.

A hegy az ókorban a Római Birodalom Pannónia provinciájának a része volt. A vulkanikus eredetű talaj jó bortermő jellegére már az ókorban felfigyeltek. A kelták voltak az első szőlőtelepítők, de virágzott szőlőművelése már a római korban is.

A honfoglaló magyarok a hegynek a Magashegy nevet adták, mely emlékét, a hegy lábánál lévő település, Hegymagas község neve máig őrzi. A hegy körül a középkorban több, Szent Györggyel és sárkánnyal kapcsolatos legenda is elterjedt. A hegy északkeleti oldalán nyíló jeges barlanghasadék, a Sárkány-lik volt a sárkány legendabeli lakhelye. A hegy a lábánál egykoron álló Szent György-kápolnáról kapta a nevét, mely egyes források szerint a mai Lengyel-kápolna helyén volt. Az eredeti kápolna tárgyi nyomait nem sikerült eddig fellelni.

A hegy tetején egykor kolostor állt, melyre a francia F. S. Beudant geológus 1818-as útleírása hívta fel a korabeli régészeti szakma figyelmét. 1851-ben Szerelmey Miklós Balatonról szóló munkájában egy, a tatárjárás idején épült, és a török hódoltság idején elpusztult vár maradványaira tesz utalást, mely munkára hivatkozik később Mezriczky Péter is 1877-ben. Ő leírja, hogy a vár maradványai nem lelhetők már fel, csak a feltételezett helye határozható meg, viszont attól nem messze egy kápolna falmaradványai még láthatók. Az 1930-as években egy raposkai monda nyomán, légi felvételek segítségével bukkantak rá a kolostor feltételezett helyére.

A hegy nevezetességei még, a Bazaltoszlopok és a Kőkapu.

A forró láva a gyors kihűlés hatására főleg a peremén vált szét sokszögletű oszlopokra. Ezeket az időjárás tovább formálta, és napjainkra alakultak ki a népnyelvben kőzsákoknak, vagy gyapjúzsákoknak is nevezett látványos bazaltalakzatok.

A legszebb ilyen képződmények a Szent György-hegyen találhatók, ahol a helyenként 30–40 méter magasba emelkedő bazaltoszlopok orgonasípokhoz hasonlóan sorakoznak egymás mellett.

Kep2

Az uralkodó szélirány miatt a hegyre ható eróziós folyamat az északi oldalon erőteljesebb, ezért ezen a hegyoldalon hangsúlyosabbak, látványosabbak a bazaltoszlopok. Az észak felől, a turistaháztól a hegycsúcs felé vezető úton találhatók a Kőkapunak nevezett bazaltképződmények. A turistaút az álló bazaltoszlopok mellett a már leomlott képződmények kőtörmelékein kialakult természetes lépcsőn halad felfelé.

Sárkány-lik

Kep3

A Sárkány-lik (más néven Sárkány-barlang) a hegyoldal egy érdekes geológiai képződménye. A nagyjából 10 méter mély üreget egykori, ledőlt bazaltorgonák törmeléke fedi. A kialakult hézagokban télen a hó felhalmozódik, mely gyakran nyárig fennmarad. A törmelék hézagaiból nyáron hideg levegő áramlik ki, ami miatt a néphagyomány jégbarlangnak nevezi az üreget, bár geológiailag ez jegesbarlangnak számít, hiszen a barlang felépítő kőzete bazalt, nem pedig jég.

A barlanggal kapcsolatban több legenda is ismert. Egyik történet szerint a barlangot valaha sárkány lakta, melyet maga Szent György győzött le. Egy ettől különböző, a barlang legendás eredetéről szóló történet szerint a barlangot egykor lakó sárkány a falu lakóit sanyargatta, lányokat rabolt el. Egy napon a sárkány megbetegedett, ekkor a falusiak segítségére siettek, ápolták. A jó szándék meglágyította a sárkány szívét, mellyel a későbbiekben békében éltek a falusiak. Mikor a sárkány megöregedett és kimúlt, utolsó lehelete jégbarlanggá változtatta az üreget, melyben élt. Ilyen, és ehhez hasonló, a Szent György-kultusszal összefüggő történetek kapcsolódtak a hegyhez.

Lengyel-kápolna, vagy Szent György kápolna

A hegy déli oldalán, szőlőbirtokok között álló kápolnát 1760 körül építtette a lengyeltóti Lengyel család, melyet Szűz Mária tiszteletére avattak. Nevezetes a fából faragott barokk-rokokó oltára, mely felett Szent István, Szent László és Szűz Mária szobrai láthatók. A szószék faragványai a négy evangelistát ábrázolják. A templomban rokokó tölgyfa padok állnak kb. 30 fős befogadóképességgel.

Kep4

Kep5

A kápolna belseje, a főoltár, a szószék, és a Szent György festmény:

Kep6

Kep7

A kápolna nagyon szépen felújított állapotban van, szemet gyönyörködtető, mind a belső, mind pedig a külső megjelenésében.

            A kápolna mellett parkoló található, ahonnan több turista útvonal is indul, amelyeken, ha elindulunk további sok érdekességet fedezhetünk fel. Érdemes a hegyet körbe járni, és a látvány, ami a szemünk elé tárul kárpótol bennünket minden fáradtságért.

Kep8

Kep9

 

A homlokzati évszámfelirat későbbi bővítésről árulkodik: a tornyot 1880-ban építették. A torony kőfülkéiben Szent György lovas kőszobra, felette Szent Imre szobra, a széleken Szent István és Szent László, az oromfal torony melletti fülkéiben pedig többek között Szent Péter és Szent Pál szobra áll. Az összes szobor homokkőből készült.

Érdekesség, hogy a hegyen a pincék előtt, a homlokzatokon több helyen is megjelenik Szent György ábrázolása:

Kep10

 Kep11

 

 

 

A Honvédelem napján (május 21.-én) róttuk le tiszteltünket és emlékeztünk honvédő katonáinkra Pusztaszentlászlón. Majd a Nemzetközi Szent György Lovagrend Zala Vármegyei Priorátusi nevében koszorút helyeztünk el Püspöki Grácián sírjánál.

01

 

02

 

03

 

04

 

 

 

 Lovagavatás - 2025 - Székesfehérvár

  A lovagavatás mindig rendünk legfontosabb eseménye. Az idei avatás hangulatát jelentősen befolyásolta, hogy két nappal előbb történt a Szent György Lovagrend alapítása 700. emlékévének meghirdetése, amit méltóságteljes ceremóniával ünnepeltek. A programsorozat nyitórendezvényét Zalaszentgyörgyön tartották 2025. április 24 – én, Szent György napján.

A lovagavatásra április 26-án, Székesfehérváron került sor 10, 30 órától a Székesfehérvár Budai Úti Református Egyházközség Templománál. Remek választásnak bizonyult a helyszín!

 Az avatási ceremónia kezdetén, a himnuszunk után 1 perces néma tisztelettel adóztak Ferenc pápa és az eltávozott rendtársaink emlékének. A továbbiakban a hagyományainkhoz híven, az ismert avatási forgatókönyv szerint zajlottak az események: az imákon, köszöntő beszédeken és az eskütételen túl az avatásokig, kinevezésekig, elismerések átadásáig. A ceremónia lezárásaként következett a Székelyhimnusz, a Szózat, az előírás szerinti kivonulás és a csoportképek elkészítése. Az avatást díszebéd zárta.
  A mellékelt képek némi tájékoztatást adnak a rendkívül sikeres és felemel
ő eseményről.

Köszönjük a szervezők, közreműködők áldozatos és eredményes munkáját, az érdeklődőknek megtisztelő részvételüket Rendünk legrangosabb eseményén!

lv. dr. Diószeghy László

 Lv25 (1)

 

 Lv25 (1)

 

 Lv25 (1)

 

 Lv25 (1)

 

 Lv25 (1)

 

 Lv25 (1)

 

 Lv25 (1)

 

 Lv25 (1)

 

 Lv25 (1)

 

 

Nemzetközi Szent György Lovagrend