Hősök napi megemlékezések Fejér vármegyében.

 

A Nemzetközi Szent György Lovagrend Fejér vármegyei priorátusa, a Hősök Napjához köthetően több helyszínen is megemlékezett a vármegyében.

A Magyar Hősök Emléknapján megemlékezéseket tartanak országszerte, így tisztelgünk, azok előtt a magyar katonák előtt, akik az első és a második világháború, valamint az 1956-os forradalom idején, megvédték az országot. A hősök emlékünnepének eredete egy 1917-es törvénycikkre vezethető vissza. 1945-ben még országszerte megtartották a hősök napját, de szerényebb keretek között és már nem számított nemzeti ünnepnek. Közel ötven évig csak titokban lehetett emlékezni, aztán 1989-ben ismét tarthattak nyilvános megemlékezést. Az Országgyűlés 2001-ben iktatta törvénybe a Magyar Hősök Emlékünnepét. Május utolsó vasárnapján rájuk emlékezünk.

         A mögöttünk hagyott évszázadokat a szabadságért vívott harc szövi át. A törökök, a Habsburgok, a németek és a szovjetek ellen vívott csatákban, küzdelmekben mindig szükség volt hősökre, akik rengeteg csatát vesztettek el, a túlerő leverte szabadságharcainkat. Az eszmét azonban, amiért a hősök harcoltak, sosem sikerült elfojtani, s végül mindig elnyertük a szabadságunkat. A május végi Hősök Napján az elhunyt ősök, emléke elött tisztelgünk, rójuk le a kegyeletünket és hajtunk fejet előttük.

         A vármegyei priorátus tagjai, mécsest gyújtottak, virágot helyeztek el, Polgárdiban a Tűzoltóság melletti I-II. világháborús emlékműnél, a katolikus temetőben felállított márványtábláknál. Megemlékeztünk Mezőkomáromban is, a falu közepén lévő világháborús emlékműnél.

Kep1

Kep2

Kep3

         Különösen szép megemlékezésen vehettünk részt, Dégen a templom mellett, ahol Imre Bálint esperes úr és lovag Nagy Róbert László, hívására több civil személy is részt vett, a világháborús emlékműnél az eseményen.

Kep4

Kep5

„Aki a múltat nem becsüli, a jövőt nem érdemli”

Tisztelet a hősöknek!

Lv. Nagy Lajos

 

 

Nemzetközi Szent György Lovagrend